Wywiad z ekspertem: Jak odzyskać formę po zimie
12 marzec 2013
Spadek kondycji, brak motywacji – co zrobić, by w racjonalny sposób poprawić swoją sprawność fizyczną i w naturalny sposób wyrzeźbić ciało? Zapytaliśmy o to naszego eksperta …
Rozmowa z Hanią Garboś, laureatką konkursu fitLOOK Models, studentką i instruktorką fitness, entuzjastką zdrowego trybu życia.

Jarosława Wylotek: Jaki trening poleciłabyś osobie, która nie uprawiała żadnego sportu w trakcie zimowych dni?
Hania: Po zimie przychodzi wiosna, tak więc korzystajmy z pierwszych promyków słońca i zacznijmy wracać do formy poprzez spędzanie aktywnie czasu na świeżym powietrzu ze swoimi najbliższymi. Po tych dwóch tygodniach spacerów, warto wskoczyć w wygodne dresy i pobiegać delikatnym truchtem po parku czy po lesie. Dobrą alternatywą są zajęcia fitness. Jest ich tak duży wybór, że na początek każdy znajdzie coś dla siebie.

J.W.: A jaki osobie, która ćwiczy od czasu do czasu i szuka czegoś nowego?
Hania: Fajną odskocznią są zajęcia taneczne z Pole Dance. Zajęcia te rozwijają siłę oraz wytrzymałość. Wspaniale uelastyczniają ciało, pozwalają wydobyć kobiecość i poczuć się pewniej we własnym ciele.

J.W.: Jaką formę ruchu zaproponowałabyś osobie, która jest zabiegana i nie ma czasu?
Hania:
Każdego dnia marnujemy czas na oglądanie telewizji lub sprawdzanie newsów na stronach internetowych, więc nie powinniśmy usprawiedliwiać się brakiem czasu. Trzeba mieć w życiu priorytety, a nasze ciało to fundament i mamy obowiązek o nie dbać. 30 minut dziennie treningu aerobowego, typu jazda na rowerze czy spokojny bieg wystarczą, by poprawić kondycję fizyczną. Jest wiele programów, płyt na dvd z konkretnymi, „gotowymi” treningami. Potrzebny jest tylko ręcznik, kawałek miejsca oraz przede wszystkim chęci.

J.W.: Jaki prosty zestaw ćwiczeń można wykonać w domu?
Hania:  Bardzo wiele ćwiczeń możemy wykonać w domu. Po krótkiej rozgrzewce, w postaci podskoków czy tzw. „pajacyków”, można wziąć w ręce butelkę wody i zrobić wykroki - wspaniałe ćwiczenie ujędrniające uda oraz pośladki, z tym samym przyrządem możemy ćwiczyć bicepsy oraz tricepsy. Pompki to ćwiczenie, które możemy wykonać praktycznie wszędzie oraz standardowe brzuszki.

J.W.: Co w twoim życiu zmienił zdrowy tryb życia?
Hania: Przede wszystkim wygląd ciała znacznie się poprawił, niedoskonałości zniknęły, co poprawiło moje ogólne samopoczucie oraz samoocenę. Jestem bardziej świadoma tego, co i kiedy powinno się jeść i cieszę się, że potrafię to kontrolować. Często osoby, które starają się powrócić do formy przeforsowują się już po pierwszym treningu i tracą zapał do dalszych ćwiczeń.

J.W.: Jak powinny postępować, by tak się nie działo?
Hania: Przede wszystkim na początku powinny udać się do trenera czy na siłowni, czy na sali tanecznej i zaczerpnąć odpowiednich rad. W Internecie też można przeczytać różne ciekawe porady, ale uważam, że lepiej porozmawiać z konkretnym człowiekiem, żeby nie zrobić sobie krzywdy oraz nie zniechęcić się.

J.W.: Co zrobić, gdy organizm odmawia ci posłuszeństwa? Przemóc się i pójść na trening czy zrezygnować?
Hania: Jeżeli czujesz, że organizm jest przemęczony, bądź przetrenowany, to trzeba dać mu wypocząć i zregenerować się. Gwarantuje, że po odpoczynku efekty będą lepsze. Przetrenowane ciało jest bardziej podatne na kontuzje oraz mikrourazy.

J.W.: Regularność czy intensywność w trakcie treningu – co jest ważniejsze?
Hania: Regularność i systematyczność to podstawa sukcesu, ale oczywiście nie możemy zapomnieć o podkręcaniu śrubki. Wtedy efekty są gwarantowane!

Dziękuję za rozmowę.
Ilość wyświetleń: 4314


Google+ Obserwuj w Google+