Dieta
26 marzec 2013
Śródziemnomorska dieta kojarzy się z pysznym, aromatycznym jedzeniem, serwowanym głównie na wakacjach w Grecji, Italii, Hiszpanii czy Francji. Są to potrawy świeże, pachnące morzem i starannie przygotowane.
Dieta śródziemnomorska jest bardzo zdrowa, ponieważ zawiera wiele witamin niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Charakteryzuje się niską zawartością kwasów tłuszczowych oraz wysokim poziomem błonnika i naturalnych antyoksydantów. Co więcej, zostało udowodnione, że zapobiega rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy i nadciśnienia.

Składniki
Opiera się przede wszystkim na owocach morza m.in.: krewetki, kalmary, małże najróżniejsze morskie ryby, białe mięso, natomiast spożycie czerwonego mięsa jest bardzo ograniczone. Dieta jest bogata w świeże owoce i warzywa, które dojrzewają w ciepłym śródziemnomorskim klimacie, co wpływa na ich wspaniały, intensywny smak. Do każdego posiłku zalecana jest sałatka, z dodatkiem oliwy z oliwek, która może mieć nutkę czosnku, bądź suszonych pomidorów, co jest świetą alternatywą dla kalorycznego, śmietanowego sosu.

Przekąski
Odżywianie się w stylu śródziemnomorskim to przede wszystkim jedzenie małych porcjii, ale tylko gdy poczujesz głód. W Hiszpanii te przekąski nazywają się tapasami i pomagają nasycić się na kilka godzin w zdrowy sposób. Ważne jest, aby wystrzegać się obfitych i kalorycznych dań, a kiedy nie masz nic pod ręką, najlepiej zjeść orzechy bądź nasiona.

photo/care2.com

Napoje
Dieta zaleca spożywanie kilku litrów wody dziennie, z uwagi na ciepły klimat i możliwość odwodnienia organizmu, ale także ważne są funkcje oczyszczające wody. W Hiszpanii czy Francji, zamiennikiem wody jest wino pite do każdego posiłku, co jest swego rodzaju tradycją w krajach basenu morza śródziemnego. Aby wino było lżejsze, mieszkańcy rozcieńczają je wodą, bądź piją specjalne wino tinto, które zawiera bardzo małą ilość alkoholu.

Dieta nie sprawi, że będziesz wyglądać jak modelka, wiadomo że trzeba wzbogacić ją regularnymi sportowymi ćwiczeniami, bądź wiosennym joggingiem. Jakie to szczęście mieszkać w kraju śródziemnomorskim i móc się odżywiać tak smacznie i jednocześnie tak zdrowo!

Paulina Nowak
Ilość wyświetleń: 3284

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+