Eko
5 październik 2012
Na opakowaniach żywności często znajdują się loga oznaczające różne certyfikaty i atesty. Warto zwracać na nie uwagę, ponieważ dzięki nim będziemy mieli pewność, że produkty spełniają normy, które są dla nas istotne. Jednym z certyfikatów jest Fairetrade, certyfikat sprawiedliwego handlu.
Patrząc na produkty w sklepach, rzadko zwracamy uwagę na to, jakie certyfikaty posiadają. Jednak kupując produkty, w skład których wchodzą produkty rolnicze pochodzące z krajów globalnego południa np. kawa, czekolada, czy herbata, zwróćmy uwagę, czy na opakowaniu znajduje się logo z napisem FAIRTRADE.

Czym jest certyfikat Fairtrade?

Idea Fair Trade, czyli działania na rzecz sprawiedliwego handlu, ma na celu eliminację wyzysku, który ma miejsce podczas produkcji artykułów spożywczych na bazie składników pochodzących z krajów rozwijających się.

Nadużycia mają miejsce zarówno po stronie firm spożywczych, które żądają od rolników sprzedaży plonów po zaniżonych cenach, ale także po stronie rolników i plantatorów, którzy w niewolniczy sposób wykorzystują swoich pracowników.

Żeby uzyskać certyfikat Fairtrade, firmy współpracujące z plantacjami w krajach rozwijających się, muszą zapewnić swoim południowym kontrahentom:
  • Cenę minimalną produktu. Niezależnie od cen rynkowych rolnik, który dostarcza produkty, musi dostać wypłatę, która pokryje poniesione przez niego koszty oraz zapewni godną wypłatę jemu i jego pracownikom.
  • Premię na rzecz lokalnej społeczności. W zależności od ilości produkcji, firma zobowiązuje się wypłacać premie na cel rozwoju regionu, z którego importuje produkty rolnicze.
  • Zapewnienie dobrych warunków socjalnych. W ramach tego punktu firma zobowiązuje się działać na rzecz: równouprawnienie kobiet, zakazu pracy przymusowej i pracy przymusowej dzieci, zapewnienie opieki zdrowotne oraz wolność zrzeszania się pracowników.
  • Edukację ekologiczną. Produkty Fairetrade muszą być wyprodukowane z najlepszych składników, w związku z tym plantacje muszą ograniczyć użycie chemicznych środków ochrony roślin, zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i usprawnić gospodarowanie odpadami.
  • Możliwość otrzymania zaliczki. W razie potrzeby, np. przed sezonem zbiorów, gdy trzeba zatrudnić nowych pracowników, firma ma obowiązek wypłacenia plantatorowi zaliczki nawet do wysokości 60% przewidywanej ceny zakupu.

Wszystkie te działania, mają na celu poprawienie standardu pracy w krajach trzeciego świata, gdzie nadal często spotykanym problemem jest niewolnicza praca, w zamian za jedzenie lub głodową pensję.

Gdzie szukać?

Najczęściej certyfikowanymi produktami są te zawierające czekoladę, kawę, egzotyczne przyprawy lub suszone owoce. Produkty z certyfikatem, mimo obiegowej opinii, wcale nie są droższe od tych bez certyfikatu. Ceny są porównywalne, chociaż producenci walczący o sprawiedliwy handel, ponoszą większe koszty związane z produkcją.

Warto szukać produktów z logo Fairtrade w hipermarketach, sklepach z żywnością ekologiczną lub w Internecie, gdzie jest wiele sklepów sprzedających produkty sprawiedliwego handlu.

Kawa rozpuszczalna Tradecraft
Tradecraft to linia produktów posiadających certyfikat Fairetrade dostępna w hipermarketach Tesco.
Produkowana jest przez indyjską spółdzielnie pracy Alliance Kerala, z kawy dostarczanej z tanzańskich plantacji.
Cena: 23,49 zł/100 g

Miód z kwiatów pomarańczy El Puente
Produkt z meksykańskiej spółdzielni Educe może być doskonałą odmianą dla zwykłego miodu kwiatowego. Miód ma delikatny owocowo-kwiatowy smak i półpłynną konsystencję, posiada także certyfikat żywności organicznej.
Cena: 14 zł/250 g

Żelki Barenstarke
Żelowe misie wyprodukowane w Paragwaju są zdrową alternatywą dla popularnych, barwionych sztucznymi barwnikami żelków.
Cena: 6,51 zł/100g

UbuntuCola
Afrykański odpowiednik Coli staje się coraz popularniejszy na całym świecie. Produkowany jest z trzciny cukrowej, pochodzącej plantacji w Malawi i Zambii. 15% dochodu ze sprzedaży UbuntuColi przekazywane jest na realizację projektów rozwojowych w Malawi.
Cena: 2,99/ 330 ml

Karolina Brzeska

Ilość wyświetleń: 3636

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+