Baby SPA
25 listopad 2012
Szacuje się, że nawet 80% dzieci cierpi na różne dolegliwości związane z wadami stóp. Ich najczęstszą przyczyną jest noszenie nieodpowiedniego obuwia w okresie rozwoju i bagatelizowanie problemu przez rodziców.
Podoskop i podograf

Zdecydowana większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami. Dlaczego więc u blisko połowy przedszkolaków obserwuje się wady w ustawieniu stóp, kostek i kolan? Ich wczesne wykrycie i niezwłoczne rozpoczęcie leczenia może zapobiec wystąpieniu w przyszłości poważnych schorzeń. Do takich należą m.in. zwyrodnienia stawu biodrowego, skolioza, artroza czy dyskopatia. Podoskop, podograf i plantokonturograf to nazwy mało popularnych urządzeń, którymi powinni zainteresować się wszyscy rodzice.

PODOSKOP jest urządzeniem do badania stóp pozwalającym ocenić szpotawość oraz koślawość kolan i pięt. Bardzo precyzyjnie wyznacza wysklepienia śródstopia w warunkach obciążenia i odciążenia stopy.

PODOGRAF służy do badania stóp pacjenta metodą odbicia tuszem podłoża stopy. Na tej podstawie otrzymujemy szereg informacji koniecznych w trakcie diagnozowania i leczenia wielu schorzeń i wad stopy.

Dzięki PLANTOKONTUROGRAFOWI ocenimy obciążenie statyczne stopy w sytuacji, kiedy badanie na innym urządzeniu jest niemożliwe z powodu występującej choroby neurologicznej z jednoczesnymi zaawansowanymi zniekształceniami stóp.

Konieczne okresowe badania

 

fot. californiaclownschool.blogspot.com

Okresowe badania dziecięcych stóp stają się koniecznością. Najlepiej, by wykonał je doświadczony ortopeda. Niepokojącymi sygnałami dla rodziców powinny być wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w ustawianiu stóp i kolan. Uwaga – kolana nie mogą „uciekać” do środka, podobnie jak kostki i cała stopa. Zdarza się, że dzieci maszerują po krawędziach własnych stóp. W takich przypadkach, wizyta lekarza powinna odbyć się jak najszybciej.

Z reguły badania u ortopedów wyglądają podobnie i odbywają się trzyetapowo. Na początku stopy poddawane są analizie na komputerowej platformie, na której obserwuje się odbicie środka ciężkości stopy. Następnie mały pacjent staje na podoskopie. Ostatnim etapem jest badanie manualne, oceniające stopień napięcia tkanek, ich wrażliwości bólowej oraz zakresów ruchu stawów stopy. Tak przeprowadzona konsultacja pozwala postawić trafną diagnozę i ewentualnie dobrać najlepszą terapię i profilaktykę. Niekiedy konieczne staje się stworzenie precyzyjnie dopasowanej wkładki noszonej w obuwiu.

Okresowe badania dają rodzicom możliwość kontrolowania rozwoju stopy dziecka, dlatego warto z nich korzystać. Jeśli konsultację ortopedyczną zleci lekarz rodzinny (pediatra), badanie odbywa się nieodpłatnie. Bez skierowania rodzice muszą liczyć z kosztami od 60 do 150 zł.

Bezpłatne badania producentów obuwia

Bezpłatne badania stóp dziecięcych organizowane są w ramach Akademii Zdrowej Stopy firmy BARTEK. Porad udzielają lekarz ortopeda oraz specjaliści z Instytutu Przemysłu Skórzanego w Krakowie. Bezpłatne konsultacje ortopedyczne oraz badania dziecięcych stóp organizuje także firma MDH, specjalizująca się w produkcji ortopedycznego obuwia marki MEMO. Badania skierowane są szczególnie do młodszych dzieci – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach trzeba uważnie śledzić ogłoszenia na stronach producentów i lokalnej prasie. Badania odbywają się… zwykle w centrach handlowych, sklepach patronackich i targach rodzinnych. Warto wziąć w nich udział.

Agnieszka Falęcka-Kubiak
Ilość wyświetleń: 5124

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+