Dermatologia estetyczna
9 lipiec 2013
Znamiona na naszym ciele to temat, którego zdecydowanie nie powinniśmy bagatelizować. Eksperci informują, że przebadanie ich u specjalisty może nawet uratować życie, np. gdy wczesne wykryje się czerniaka.
Czerniak jest bardzo łatwy do leczenia, pod warunkiem, że jest wykryty we wczesnym stadium, kiedy ma ok. 1 mm grubości. Jest wtedy też łatwo zauważalny, więc jego zlokalizowanie i kuracja to „zabieg kosmetyczny”. Warunek jest jeden: musimy się badać (najlepiej kontrolnie raz w roku)! Zatem nie odwlekaj wizyty i dokładnie sprawdzaj wszelkie zmiany na swojej skórze. Jeśli już coś zaobserwujesz to powinieneś niezwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Wczesna diagnoza
Jedną ze skutecznych metod wykrywania czerniaka jest dermoskopia. Strona dermatolodzy.com.pl informuje, że „dermoskopia daje ok. 95% szansy na to, że mały, rozwijający się czerniak zostanie wcześnie wykryty”. A jeśli wcześnie wykryty to i usunięty. Cena takiego badania to koszt od 150 do 500 zł.

photo/sheknows.com

Ochrona przede wszystkim
Eksperci przestrzegają, że zachorować na czerniaka może każdy. W tzw. grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby o jasnej karnacji i jasnych włosach oraz jasnych oczach. Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka należy – poza kontrolnym badaniem się - unikać nadmiernego słońca, nie korzystać z solarium, używać nakryć głowy, okularów przeciwsłonecznych i używać kremów z filtrami UV.

A ponieważ wakacje w pełni, nie zapominaj o tych kilku ważnych zasadach!

Mateusz Rybka
Ilość wyświetleń: 2926

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+