Dieta
8 styczeń 2013
Ostatnio głośno zrobiło się o surowej diecie tzw. witarianizm. Dieta ta polega na spożywaniu wyłącznie surowych warzyw, owoców oraz wszelkiego rodzaju orzechów i pestek. Czy potocznie nazywana "surówka" jest zdrowa dla naszego organizmu?
Fani surowej diety są przekonani o jej leczniczym działaniu, traktują ją jako element swojego stylu życia. Według propagatorów tego sposobu odżywiania, surowa dieta pomaga nawet w wyleczeniu się z tak poważnych chorób jak rak. Witarianie dopuszczają podgrzewanie potraw tylko do 41 °C. Uważają mianowicie, iż poddanie obróbce termicznej pokarmów zmniejsza ich wartość, a wyłącznie surowe warzywa mogą zapewnić człowiekowi siłę witalną i utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej.
photo/123rf.com

Tak radykalna zmiana sposobu odżywiania prowadzi również do znacznego spadku masy ciała. Jeśli jesteś przekonana do "surówki", powoli swoje nawyki żywieniowe. Możesz na początek wprowadzić do swojego jadłospisu więcej owoców, warzyw i koktajli owocowo-warzywnych. Zamień jeden lub dwa posiłki w ciągu dnia na „surowe” i stopniowo zwiększaj ich spożycie. Nie wszyscy witarianie stosują się w 100% do zaleceń diety i od czasu do czasu spożywają ciepłe posiłki. W internecie znajdziesz wiele przepisów na chłodne, surowe dania, na przykład… spagetti! Oczywiście makaron zastąpiony jest wąskimi paseczkami cukinii, a w sosie nie znajdziesz mięsa. Wiele popularnych potraw i sosów ma swoje surowe odpowiedniki np. majonez z orzechów nerkowca. Tak przygotowane warzywa i owoce nie muszą być monotonne, urozmaicając je różnymi przyprawami i dipami możesz stworzyć smaczne i zdrowe potrawy. Witariańska dieta staje się coraz bardziej popularna, powstają sklepy i restauracje serwujące dania przygotowane zgodnie z tą filozofią.
Na przykład:
  • sklep internetowy: www.surovital.pl
  • restauracja w Krakowie: www.raworganic.pl

Pamiętaj, że przejście na surową dietę to poważna zmiana dla organizmu, dlatego lepiej wcześniej skontaktuj się z dietetykiem, który pomoże ci w skomponowaniu zbilansowanego jadłospisu, zaspokajającego twoje potrzeby.

Laura Kunczik
Ilość wyświetleń: 3546

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+