Fitness
8 październik 2012
Trening Zumba, szturmem wkroczył do szkół tańca i klubów fitness, szybko stając się hitem sezonu. Co go wyróżnia spośród innych zajęć tanecznych? Dlaczego cały świat tańczy Zumbę?
Siłownie, kluby fitness i szkoły tańca zachęcają klientów szeroką ofertą: zajęcia taneczne, aerobic, siłownia, spining, treningi spalające tłuszcz, poprawiające kondycję oraz ogólnorozwojowe. Mimo tak dużego wyboru, trudno znaleźć takie zajęcia, na które będzie się chodziło z przyjemnością, a nie tylko dlatego, żeby karnet się nie zmarnował. Ale odkąd pojawiła się Zumba – takie dylematy należą do przeszłości. Zumba to nie kolejne zajęcia taneczne, to początek radosnego fitnessu!

Luz, ruch, zabawa

Zumba fitness wywodzi się z Kolumbii, twórcą treningu jest tancerz i choreograf Beto Perez. Przepisem na hit okazało się połączenie kroków popularnych latynoskich tańców, takich jak salsa, rumba, cha-cha, samba, reggeatton z energetyczną południowoamerykańską muzyką. Jednak to nie wszystko co wyróżnia Zumbę spośród innych popularnych zajęć tanecznych. Istotą sukcesu Zumby jest prostota. Na innych zajęciach układy taneczne są skomplikowane. Wielu osobom sprawia trudność zapamiętanie kroków.

Układy Zumby to kombinacja maksymalnie czterech prostych kroków powtarzanych w rytm muzyki, bez ciągłego liczenia taktów przez prowadzącego zajęcia. Prosta choreografia i radosna muzyka sprawiają, że treningi Zumby przypominają bardziej zabawę podczas latynoskiego karnawału, niż żmudny trening fitness.
 
Wytańcz sobie zdrowie

Jednak na zajęciach fitness nie chodzi tylko o zabawę. Każdy uczestnik liczy na wymierne efekty z takiego treningu: zrzucenie zbędnych kilogramów, polepszenie kondycji, wysmuklenie ciała. Zajęcia Zumby skonstruowane są tak, aby przynieść jak najlepsze efekty zarówno przy spalaniu tkanki tłuszczowej jak i poprawieniu wydolności.

Sekret tkwi w muzyce, która jest na przemian szybka i wolna. Ciągłe zmiany rytmu tańca sprawiają, że mięśnie pracują intensywniej spalając tłuszcz, a zmienne obciążenie serca usprawnia układ krwionośny i zwiększa wydolność organizmu. Charakterystyczne dla tańców latynoskich ruchy bioder sprawiają, że najmocniej pracują mięśnie ud, brzucha i pośladków. Zumba to zatem idealny trening modelującym te problematyczne rejony.

Największym plusem Zumby jest to, że może ją trenować każdy. Zbędne jest przygotowanie, nie trzeba mieć wcześniejszych doświadczeń z tańcem. Jedyne, czego trzeba by bawić się tym radosnym tańcem, to odrobina wrodzonego poczucia rytmu, do tego – wygodny strój i chęć poczucia zupełnego luzu. To właśnie luz, radość i wymierne efekty zdrowotne sprawiły, że świat oszalał na punkcie kolumbijskiej Zumby
Ilość wyświetleń: 5607

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+